Nejúspěšnější ročník! O Kapku lepší hokej pomáhá dětem
NHL 23 Článek Nejúspěšnější ročník! O Kapku lepší hokej pomáhá dětem

Nejúspěšnější ročník! O Kapku lepší hokej pomáhá dětem

Nicolas Heller

Nicolas Heller

24. 3. 2023 19:21

Na startu února se počtvrté rozběhl charitativní projekt O Kapku lepší hokej, jehož cílem je zejména pomoc dětem s poruchami krvetvorby. Cílem ročníku 2023 bylo kromě šíření povědomí o problematice zákeřné nemoci, rozšíření registrů dárců kostní dřeně, také vybrat co nejvyšší částku, která poté bude díky NF Kapka věnována na zakoupení přístroje Seahorse Analyzer, z jehož výsledků se bude těžit při léčbě leukémie na ČR i v SR. Po sečtení všech dílčích aktivit projektu můžeme hrdě prohlásit, že výtěžek z hokejového hnutí činí téměř 930 tisíc korun!

Obrovskou zásluhu na něm mají zejména hokejisté, činovníci, kluby, fanoušci a zejména všichni přispěvatelé, kteří se zapojili do příspěvků přes DMS zprávy, přímou podporu účtu NF Kapka naděje přes QR kód, do aukce dresů, či přispěli do jedné z kasiček na stadionech. Do projektu se zapojili také gameři a komentátoři ENYAQ hockey league, kteří se sešli ke speciálnímu livestreamu během kterého bylo možné do sbírky také přispět.

„Jsme nadšení, že se i počtvrté podařilo překonat výtěžek z minulého roku a stále více se blížíme vysněné milionové hranici. Chtěla bych za to moc poděkovat všem klubům, hokejistům, fanouškům a všem, kteří se svojí kapkou zapojili. Moc si toho vážíme a věříme, že i díky nim se povede zachránit dětské životy,“ říká Jana Obermajerová z BPA sport marketing. 

„Čtvrtý ročník OKL hokeje byl neuvěřitelný, a to nejen tím, že se vybralo úžasných 927 111 Kč, ale celou atmosférou, která akci doprovázela. Vědomí toho, že se kluby a fandové hokeje v celé republice dokáží spojit a společně pomoci druhým v tak nevídané míře, je pro nás hnacím motorem nejen pro každodenní práci, ale i pro nové nápady do budoucna. Díky tomuto hokejovému projektu můžeme spolufinancovat přístroj Seahorse v hodnotě 2 miliony korun pro laboratoře CLIP, díky němuž budou vědci moci pracovat na vývoji nových metod léčby nejen dětské leukemie. Velké poděkování patří nejen zapojeným týmům, České televizi, O2 TV, všem médiím, ale především společnosti BPA sport marketing, která projekt společně s námi realizovala,“ říká ředitelka NF Kapka naděje Dita Loudilová.  

„Bylo pro mě velkou poctou a děkuji, že jsem se mohl stát patronem projektu O Kapku lepší hokej. Děkuji také všem klubům, hráčům, fanouškům a ostatním. Byli jste skvělí! Doufám, že s Kapkou někdy zase uskutečníme další projekt nebo akci,“ dodal Sebastian Weitz, patron ročníku 2023 a mládežnický hokejista.

O Kapku lepší hokej po ročnících

  • 2020 – přes 300 000 Kč 
  • 2021 – přes 870 000 Kč 
  • 2022 – přes 905 000 Kč 
  • 2023 – přes 927 000 Kč

Na co bude vybraná částka využita?

Léčba akutní leukémie je velmi složitý proces, a i přes to, že jsme v České republice díky vědcům a odborníkům na velmi vysoké úrovni a můžeme se prezentovat vysokým procentem doléčenosti, ne každý dětský pacient přijme standartní léčbu úspěšně. Pro záchranu života maximálního možného množství dětí je třeba neustále přinášet nové typy léčby. Zapojením do projektu O Kapku lepší hokej 2023 přispějeme na pořízení přístroje Seahorse XF HS Mini Analyzer, díky čemuž k tomu zajistíme vědcům potřebné podmínky. 

Přístroj Seahorse XF HS Mini Analyzer analyzuje komplexním způsobem buněčný metabolismus. V laboratořích CLIP bude používán ke studiu nádorových buněk od dětských pacientů s akutní leukémií, kteří mají vyšší riziko vzniku rezistence na standardní chemoterapii a může u nich dojít k selhání léčby nebo návratu onemocnění po léčbě. Měření na tomto přístroji odhalí závislost leukemických buněk na jejich metabolických potřebách, což lze využít při vývoji nových terapeutických postupů. Cílem je odříznout nádorové buňky od zdroje energie a živin, které oslabují účinnost klasické cytostatické léčby. V současnosti neexistuje žádný spolehlivý terapeutický postup, který by mohl být pacientům s horší prognózou nabídnut, a je proto nezbytné zkoumat nové možnosti, jak nádorové buňky eliminovat. Tento výzkum bude umožněn právě díky pořízení přístroje Seahorse XF HS Mini Analyzer. 

Úspěšné výzkumy pražských laboratoří CLIP jsou aplikovány v rámci všech hematoonkologických oddělení po celé České i Slovenské republice.